Z HISTORIE ŠKOLSTVÍ V OSLAVANECH

     Kdy byla postavena v Oslavanech první škola, to se již asi nedovíme. S určitostí však můžeme říci, že školy byly postaveny v Oslavanech celkem čtyři.

     V zápise školní kroniky je popsána charakteristika školy z roku 1857, do které chodilo 231 žáků. Podle této zprávy byla ve škole zřízena jedna učebna, byt pro učitele a byt pro podučitele. S největší pravděbodobností se jednalo o přízemní budovu na dnešním náměstí 13. prosince. V roce 1860 se prováděla jen její nadstavba o jedno podlaží. Tato rekonstrukce začala 15. března 1860 a byla slavnostně předána k užívání po vysvěcení 19. listopadu 1860. Byla postavena nákladem 8 000 zlatých. Z kroniky se dále dovídáme, že během přestavby budovy školy se vyučovalo provizorně na dvou místech. Pro 1. třídu byla k dispozici místnost u Bergmanna (dnešní Katolický dům). Vyučování 2. třídy probíhalo v obecním domě (naproti Katolickému domu, dnes zde bydlí Staňkovi). Po ukončení rekonstrukce se výuka vrátila do školní budovy na zmíněném náměstí 13. prosince a ještě po skončení druhé světové války se zde vyučovalo. Později sloužila tato budova Jednotnému zemědělskému družstvu. Po generální opravě byla přestavěna na prodejnu průmyslového zboží.

     Jako druhá byla v Oslavanech postavena škola pod kostelem (v té době se téměř vždy stavěly školy v blízkosti kostelů). Celkově za ni bylo zaplaceno asi 19 000 zlatých. V zápisech školní kroniky se dovídáme, že k užívání byla nová školní budova předána dne 17. srpna 1892. Vysvěcena pak byla dne 4. září stejného roku páterem Janem Hrubešem, za účasti okresního hejtmana pana Prokeše a představitele okresní školské správy pana profesora Antonína Machače. Otvírání školy se účastnili rovněž majitel zdejšího velkostatku pan Filip Gomperz, členové obecního zastupitelstva, místní školní rady a další občané. I v této budově se vyučovalo ještě po druhé světové válce. Od roku 1964 se zde nachází Základní umělecká škola.   

    Tyto obě školní budovy však svou kapacitou nedostačovaly a proto pro potřeby vyučování bylo využíváno též „Palandy“ (nyní na ulici Hlavní). Zde byly umístěny vždy čtyři třídy, a to až do roku 1945. Tato budova byla původně postavena jako noclehárna pro sezonní dělníky, kteří pracovali v místním cukrovaru. Kolem zdí bývaly postele – palandy, na kterých dělníci přespávali. Odtud také název budovy „Palanda“.

     Jako třetí škola byla v Oslavanech postavena a dne 9. září 1928 předána veřejnosti tehdejší Měšťanská škola. Původně měla tato škola stát na kopci za domy ulic Novoveské a Kostelní. Pozemek byl již v roce 1913 vykoupen, rovněž byly zhotoveny projektové práce a stavební plány. Než však k zamýšlené výstavbě nové školní budovy došlo, vypukla první světová válka. Se stavbou školy se tak začalo až po válce, a to v roce 1927. Původní projekt počítal celkem s 13 učebnami, bytem ředitele, kabinety a dalším potřebným příslušenstvím. Oproti projektu však již nedošlo k vybudování celého křídla budovy, které mělo být postaveno za vstupním prostorem směrem do sídliště. Nová budova tak měla jen 9 tříd, 5 kabinetů a další nezbytné vybavení jako tělocvičnu, hřiště, dílnu, zahradu a školní kuchyň s jídelnou.

     V době druhé světové války byla tělocvična a přízemí školy obsazena německou armádou, takže vyučování muselo v této době zase probíhat v nevyhovujích prostorách již zmíněné „Palandy“.       

     Dnes je školní budova z roku 1928 součástí Základní školy Oslavany a jsou v ní z větší části umístěny třídy I. stupně. Celá školní budova prošla během své více než sedmdesátipětileté existence několika rekonstrukcemi. Ta poslední a svým rozsahem největší stavební úprava probíhala během školního roku 1994/1995. Po tuto dobu byla výuka soustředěna pouze v budově II. stupně ZŠ. Při rekonstrukci školy byla vyměněna elektroinstalace, rozvody vody, odpady, z velké části byla vyměněna okna a dveře. V celé budově byly vyměněny podlahy. Celkovou rekonstrukcí prošla také školní kuchyně a tělocvična. Budova školy dostala i nový kabát v podobě nové střešní krytiny a nové fasády.

     Tím se však práce na modernizaci budovy I. stupně nezastavily. Nevyhovující podlaha v tělocvičně byla v roce 2000 nahrazena umělohmotným povrchem. Nové hygienické předpisy si vynutily i další úpravy provozu školní kuchyně, k těmto opravám došlo o letních prázdninách v roce 2002. Od ledna 2005 je v provozu přístavba šaten k budově I. stupně, v prostoru nad šatnami vznikla počítačová pracovna pro žáky I. stupně a nová sborovna. Nově byl řešen rovněž samostatný vstup do školní jídelny. V letech 2005-2006 by mělo dojít k vybudování víceúčelového sportovního areálu a propojovací chodby mezi oběma školními budovami.

     Jako zatím poslední školní budova byla v Oslavanech postavena moderní a prostorná budova, která byla umístěna ke stávající školní budově a byla s ní propojena spojovací chodbou. Vznikl tak komplex dvou školních budov s tělocvičnou, školním hřištěm, školní kuchyní s jídelnou a školní zahradou. Do užívání byla tatobudova předána 1. září 1963. Postavením této budovy tak skončilo provizorní vyučování ve starších školních budovách z minulého století. Dnes se v této budově nacházejí především třídy II. stupně, odborné pracovny (počítačová pracovna, pracovny chemie, fyziky, přírodopisu, zeměpisu, kreslírna, hudebna, učebny pro výuku cizích jazyků, dílny), ale také ředitelna školy, kancelář a sborovna. Během letních prázdnin v roce 1993 došlo k celkové rekonstrukci této budovy (nová elektroinstalace, voda, odpady, topení). Největší změnou byla realizace nové sedlové střechy místo původní rovné střechy. Celková rekonstrukce budovy však zatím nebyla dokončena, chybí nová fasáda, obnova nátěrů oken a nutná obnova vnitřního vybavení školy. 

     Ovšem i budova II. stupně školy s v posledních letech dostala do centra pozornosti zřizovatele školy. Nejprve byla v roce 2000 zřízena moderní počítačová učebna, která svými parametry v mnohém předběhla dobu a řadí se ještě dnes mezi špičkové odborné pracovny. V létě 2002 byla postavena nová plynová kotelna, která zásobuje teplem nejenom školu, ale i přilehlé sídliště. Dalším zcela zásadní úpravou prošlo sociální zařízení v celé budově, a to během letních prázdnin 2003. Pro žáky a zaměstnance školy tak byly vybudovány zcela nové toalety, které vyhovují těm nejnáročnějším hygienickým normám. Postupně dochází rovněž k výměně starého školního nábytku za nové výškově stavitelné lavice a židličky. A také v budově II. stupně  se plánují další změny, k těm nejzásadnějším patří vybudování půdní vestavby s moderními odbornými pracovnami.

     Z historie školství v Oslavanech si kromě školních budov můžeme připomenout také pár dobových zajímavostí:

  • Jak již bylo poznamenáno v úvodu, v roce 1857byla v Oslavanech pouze jedna místnost pro vyučování, přičemž počet dětí navštěvujících tuto školu byl 231. Jak to tehdy učitelé dělali, to se dnes již nedovíme.
  • Ve školním roce 1888/1889 byla v Oslavanech škola pětitřídní. Šestá třída byla otevřena od 1.září 1892.
  • Ve školním roce 1901/1902 bylo do první třídy přihlášeno 103 žáků, a proto musela být třída rozdělena na dvě oddělení. Z důvodu absence učitelů byly v následujícím roce třídy spojeny a paní učitelka Josefa Šrotová tak učila 108 žáků.
  • Podle nových osnov z roku 1906 byly školní prázdniny prodlouženy na dva měsíce. Do té doby začínaly letní prázdniny v polovině července a trvaly do konce srpna.
  • V roce 1908 byla škola stále šestitřídní s pobočkami v první a druhé třídě. Další roky poboček přibývalo, takže v roce 1912 měl již každý ročník dvě paralelní třídy. Počet žáků se v těchto letech pohyboval v rozmezí 620-655.
  • Poslední třídy byly rozděleny podle pohlaví, později docházelo k tomuto dělení již od třetí třídy. V době první světové války bylo z důvodu nedostatku učitelů vyučováno pouze polodenně. I v této době zůstávaly počty žáků ve třídě stále kolem 50, v početnějších ročnících i kolem 60.
  • Ještě na počátku první světové války byly všechny děti římskokatolického vyznání, po skončení války v souvislosti se založením církve československé se objevují i žáci tohoto vyznání. Některé děti byly na základě písemné žádosti zproštěny náboženství.        
  • V roce 1945 bylo vyučování s příchodem fronty přerušeno a učit se začalo až 22. května 1945. 
  • V poválečných letech (1945-1953) se vyučovalo obvykle v 8 třídách v 1. – 4. ročníku, počet žáků se pohyboval od 210 do 288, existuje dělení tříd v ročnících na dívčí a chlapecké, vyučovalo 10 až 16 učitelů.
  • 1947/1948 – po odchodu učitelky Kiowské na mateřskou dovolenou dochází ke spojení dvou čtvrtých tříd – celkem 54 žáků, téměř všichni učitelé mají naplněn úvazek na nejvyšší možnou míru = 30 hodin a byly sníženy počty hodin tělesné výchovy o 1 hodinu ve všech ročnících (vše kvůli nedostatku učitelů).
  • 1948 – zaveden školní rozhlas.
  • 1. 9. 1948 – zahajuje jednotná střední škola s povinnou docházkou do 15 let věku, z důvodu nedostatečného počtu učeben zůstává nadále zachováno zařazení žáků do tříd odděleně podle pohlaví.
  • Od roku 1948 spádově patří do oslavanské školy i děti z Biskoupek.
  • V březnu 1952 oprava střechy nad tělocvičnou a rozhodnuto o výstavbě bytu školníka nad šatnou tělocvičny.
  • 1. 9. 1953 – v platnost vstupuje nová jednotná škola, tzn. vyučuje se od 1. do 8. třídy, což mění počty tříd, žáků a učitelů.
  • V tomto období (1953-1960) se počet žáků pohybuje v rozmezí 560 – 652, jsou rozděleni obvykle do 18 tříd, počet učitelů 20 – 23.
  • V roce 1959 zřízena jedna devátá třída, předznamenává přechod na povinnou devítiletou školní docházku.
  • Ve školním roce 1954/1955 probíhá nácvik na 1. spartakiádu.
  • V prosinci 1955 škola připojena na skupinový vodovod.
  • 1960-1975: povinná školní docházka je devítiletá, škola má v tomto období podle počtu paralelních tříd v jednotlivých ročnících 23 až 27 tříd, počet žáků se pohybuje v intervalu 756 až 825, výchovně vzdělávací proces zabezpečuje v průměru 35 učitelů.
  • Nejvíce žáků v dosavadní historii školy je ve školním roce 1965/1966, kdy jich školu navštěvovalo 825 a byli rozděleni do 26 tříd, což je v průměru téměř 32 žáků v jedné třídě.
  • 2. 9. 1963 – zahájení výuky v nové školní budově, z důvodu nepříznivého počasí je slavnostní otevření budovy odloženo na neděli 8. září.
  • Od školního roku 1970/1971 končí vnější diferenciace na II. stupni základních škol (třídy výběrové).
  • Školní rok 1971/1972první lyžařský kurz, od roku 1976 se jezdí pravidelně s vyjímkou roku 1979 (mimořádné prázdniny).
  • Ve školním roce 1971/1972 bylo z 382 žáků I. stupně 10 žáků hodnoceno jednou nedostatečnou, 3 žáci měli více nedostatečných, na II. stupni (383 žáků) jich 15 mělo jednu nedostatečnou a 19 žáků mělo více nedostatečných
  • Od školního roku 1975/1976 je umožněno vycházení žáků již v 8. třídě, toto opatření předznamenává zavádení nové výchovně vzdělávací soustavy, kdy je stanovena desetiletá povinná školní docházka, přičemž na základní škole plní žáci tuto docházku 8 let a zbylé 2 roky pak na zvolené střední škole.
  • 1975-1989: základní škola je tedy osmiletá, I. stupeň tvoří pouze třídy 1. – 4. ročníku, II. stupeň třídy 5. – 8. ročníku.
  • Ve školním roce 1983/1984 už jen 1. – 8. ročník, ale do 8.A je umístěno 5 žáků 9. ročníku a je vyučováno jako oddělení podle osnov pro devátý ročník.
  • Tyto změny se odrážejí v počtech tříd – nejprve 22-24 tříd, později dochází k poklesu až na 19-20 tříd, počty žáků – 596 až 699, počty učitelů –  29 až 35.
  • Mimořádné „uhelné“ prázdniny od 8. do 26. 1. 1979.
  • Od školního roku 1981/1982 zrušena škola v Čučicích, žáci přecházejí do Oslavan.
  • Od školního roku 1986/1987 se ze stejného důvodu přesouvají do oslavanské školy i žáci z Padochova.
  • 1989-2003: výchovně vzdělávací kocepce prodělává další změnu – vrací se postupně povinná devítiletá docházka na základní škole, roce 1991/1992 se již objevuje jedna devátá třída.
  • Ve školním roce 1995/1996 již kompletní deváté třídy.
  • Počty: třídy – 22 až 26, žáci: 517 až 634, učitelé: 34-38.
  • 1993 – zaniká SRPŠ, místo něj založena Nadace ZŠ, která je v souvislosti s legislativními změnami nahrazena v roce 1998 obecně prospěšnou společností.
  • V prosinci 1993 je zrušený dům dětí a mládeže přiřazen ke škole jako součást školy a stává se z něj školní klub.
  • Ve školním roce 1994/1995 uzavřena z důvodu celkové rekonstrukce budova I. stupně, všech 24 tříd s 529 žáky vměstnáno po celý rok do budovy II. stupně, jako učebny využity všechny pracovny a  sborovna.
  • Od 1. 1. 1995 se mění zásadně postavení školy, neboť získává právní subjektivitu, což přináší celou řadu právních, organizačních a provozních změn, škola má větší pravomoci, ale i větší zodpovědnost.
  • V roce 1996 končí po 12 letech rozšířená výuka matematiky a přírodovědných předmětů z důvodu nemožnosti konkurovat nově vznikajícím osmiletým gymnáziím.
  • 1996/1997: Kristýna Faltýnková, žákyně 4.A třídy, získala v celostátním kole výtvarné soutěže 2. místo, vyhrála pro sebe horské kolo a pro školu moderní počítač.
  • Od 1. 1. 2002 vzniká samostatný subjekt Školní klub a družina. Škole zůstává jako její součást pouze školní jídelna.

     Na základě záznamů ze školních kronik se pokusíme sestavit přehled ředitelů oslavanských škol. Ne vždy se této funkci říkalo ředitel, člověk stojící v čele školy byl označován jako nadučitel, správce školy, řídící učitel, apod. Protože měšťanská škola neměla svou vlastní kroniku, je možné, že se na některé ředitele zapomnělo. Možná je rovněž i nepřesnost u některých časových údajů. Za všechny případné nepřesnosti se omlouváme.

ŘEDITELÉ OBECNÉ ŠKOLY:

Jiří Záleský                               1727–1772                  

p. Zákrsek                                 1772–1773              

Jakub Stanzel                            1773–1780            

Bruno Rambouš                        1780–1823      

Jan Vojáček                               1823–1863     

Ondřej Charvát                          1863–1888   

Alois Weinberger                      1888–1905     

Václav Čapek                           1905–1920     

Jan Sekanina                             1920–1939      

Antonín Řezáč                          1945–1946        

Vítězslava Hájková                   1946–1950

ŘEDITELÉ MĚŠŤANSKÉ,

později ZÁKLADNÍ  ŠKOLY:

Jan Novotný                                            ?

Rudolf Hroch                            ?      –1938                  

František Hradil                        1938–1940                   

Josef Říha                                 1940–1941                   

Olga Bendová                           1941–1941               

Metoděj Drtílek                         1941–1945

Adolf Chatrný                           1945–1945        

Metoděj Drtílek                         1945–1946       

Olga Bendová                          1946–1947

Josef Říha                                 1947–1950                    

Štěpánka Lánová                      1950–1951                  

Karel Šoukal                             1951–1975

Slavomír Kudláček                   1975–1989            

Mgr. Jaroslav Straka                 1989–1992            

Mgr. Jiří Zimmermann             1992–2004

PhDr. Ivan Kocáb                    2004–2023

Mgr. Gabriela Chrástová          2023

     ZÁKLADNÍ ŠKOLA OSLAVANY byla zařazena do školského rejstříku škol České republiky. Jedná se o úplnou základní školu s I. a II. stupněm. Nedílnou součástí školy je školní jídelna. Zřizovatelem školy je město Oslavany.

     Podle záznamů ze školních kronik a na základě příspěvků pana Kyseláka v místním časopise OKNO.

Z historie školy v PDF